Topraklarını Korumak İçin Mücadele Ediyorlar

Yüz yıldan uzun süre önce Helen Knott'un büyük-büyük babası, halkının yaşam tarzının ve kültürünün korunması için Kanada hükümeti ile bir anlaşma imzaladı. Fakat bu anlaşma Kanada hükümeti tarafından yok sayılıyor. Hükümet İngiliz Kolumbiyası'ndaki Barış Nehri Vadisi'ne büyük bir barajın inşasına onay verdi. Eğer baraj yapılırsa, vadide yaşayan yerli halkların avlanma ve balıkçılık alanları ile cenazelerini defnettikleri yerler yok olacak.

Barış Nehri Vadisi'nde baraj inşasına engel olmak için bize katılın.

Yüz yıldan uzun süre önce Helen Knott'un büyük-büyük babası, halkının yaşam tarzının ve kültürünün korunması için Kanada hükümeti ile bir anlaşma imzaladı. Kanada hükümeti bu sözü tutmak yerine, İngiliz Kolumbiyası'ndaki Barış Nehri Vadisi'ne, yerli halkların kültürünü ve yaşam biçimlerini tehdit eden devasa bir hidro-elektrik barajının inşasına onay verdi.

Bölgede yaşayan yerli halklar petrol ve gaz aramaları nedeniyle topraklarının büyük bir bölümünü halihazırda kaybetmiş bulunuyor. Multi-milyarlık baraj projesi gerçekleşirse avlandıkları, balık tuttukları ve cenazelerini gömdükleri son alanları da kaybedecekler.

Kanada hükümeti, bölgedeki yerli halklara kalıcı zarar vereceğinin tespit edilmesine rağmen baraj inşasını onayladı.

Bölgede yaşayan iki yerli halk, Kanada hükümetinin anlaşmaya saygı duyması gerektiğinde ısrarcı ve konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme henüz karar vermemiş olsa da hidro-elektrik firması vadideki çalışmalara başladı.

"Burası benim evim. Burada çocuklarımı ve torunlarımı büyütmek istiyorum" diyen yerli hakları aktivisti Helen Knott soruyor, baraj inşa edilirse "elimizde ne kalacak?".

Dilekçemizi imzalayarak ya da Kanada Başbakanı'na mektup yazarak barajın durdurulmasını ve Barış Nehri Vadisi'nde yaşayan yerli halkların kültürlerine ve haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunun.

Mektuplarınızı aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz:

The Right Honourable Justin Trudeau

Office of the Prime Minister

80 Wellington Street, Ottawa, ON

Kanada, K1A 0A2

Faks: +1 (613) 941-6900

E-posta: pm@pm.gc.ca

Başbakana Twitter'dan mesaj göndermek için: @JustinTrudeau

251 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2