Sarah ve Sean'ın suçları insanların hayatını kurtarmak

Yunanistan’da, insanların hayatını kurtardığınız için cezaevine gönderilebilirsiniz. 24 yaşındaki Sarah Mardini ile 25 yaşındaki Sean Binder, Midilli’de faaliyet gösteren bir denizde arama-kurtarma örgütünde gönüllü olarak çalıştıkları için bu durumla karşı karşıya kaldılar. Denizde tehlikede olan botların yerini belirleyip mültecilere yardım ediyorlardı. 

İnsan hayatına değer verdikleri için ajanlık, insan kaçakçılığı ve suç örgütüne üye olmakla suçlanıyorlar. Suçlu bulundukları takdirde 25 yıla kadar hapis cezasına mahkûm edilebilirler. 

Sarah ve Sean, Aralık 2018’te adli kontrol şartıyla serbest bırakılmadan önce 100 günden fazla cezaevinde tutuldular.   

Şu an İrlanda’da yaşayan Sean, yaşadıklarıyla ilgili en korkutucu şeyin “cezaevine gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmak değil, bu durumun herkesin başına gelebilecek bir şey olması” olduğunu söyledi. Hükümetler, mültecilerin yaşayabilecekleri güvenli bir yer bulma hakkını korumak için daha fazla çaba göstermek yerine mültecilere yardım etmeye çalışanları suçlu haline getirdiğinde, buna benzer durumlar yaşanıyor. Ülkelerindeki çatışmalardan, işkenceden veya diğer ihlallerden kaçmak zorunda kalan insanların, güvenli bir yere ulaşmak için çoğunlukla çok tehlikeli yolculuklara çıkmaktan başka seçeneği kalmıyor.  

Tüm bu tehlikeleri kişisel olarak deneyimlemek zorunda kalan Sarah ise şimdi Almanya’da yaşıyor. Sarah, 2015’te Suriye’deki savaştan kaçarak neredeyse batmak üzere olan küçük bir tekneyle Ege’yi geçti. Kız kardeşiyle birlikte bu küçük tekneyi Midilli kıyılarına çektiler ve tüm yolcuların hayatını kurtardılar. 

Yunanistan yetkililerine Sarah ve Sean’a yönelik tüm suçlamaları düşürmeleri çağrısında bulun. 

9111 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2