Putin, Baskıya Son Ver!

Rusya’da toplanma, örgütlenme ve ifade özgürlüğü her geçen gün daha çok kısıtlanıyor! 

Ocak ayında karlı bir gecede kartopu savaşı yapmak için bir grup St Petersburg’da toplandı. Ancak oyun istedikleri gibi gitmedi. Polis, “izinsiz” bir şekilde toplandıkları gerekçesiyle grubu dağıttı. Şaka gibi görünebilir, ancak bu olanlar gerçek! Rusya’da toplanma, örgütlenme ve ifade özgürlüğü hakları her geçen gün daha çok kısıtlanıyor.

İktidara tekrar gelişinden bu yana Putin, toplanma özgürlüğünü ciddi şekilde kısıtlayan, LGBTİ bireyleri hedef gösteren, "hakareti" ve dini duyguları “aşağılama”yı suç sayan ancak gerçekte muhalif sesleri bastıran ve cezalandıran, insan hakları aktivizmini suç saymak amacıyla “vatana ihanet” ve “casusluk” tanımlarını genişleten kanunları uygulamaya koydu.  

Putin ayrıca “siyasi faaliyet” gösteren ve yurt dışından fon olan sivil toplum örgütlerinin “yabancı ajan” olarak tescil edilmesi kuralını getirerek sivil toplum örgütlerine ve insan hakları aktivistlerine yönelik karalama kampanyasını sürdürdü. Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Moskova’daki ofisleri baskına uğradı. 

Tüm bu kanunların ve uygulamaların amacı muhalif sesleri ve aktivistleri baskı altında tutmak. Ancak bu kanun ve uygulamalar yalnız uluslararası insan hakları standartları ile değil, Rusya’nın kendi anayasası ile de uyumsuz. 

Dilekçemizi imzala ve Rusya Devlet Başkanı Putin’den hak ihlallerini durdurmasını iste.

Eylemi Paylaş:
111 2