Myanmar Ordusu Adalet Önüne Çıkarılmalı

Suç işleyenlerin cezasız kalmasına izin vermeyin.

Neredeyse bir yıl önce, Myanmar güvenlik güçleri Arakanlıların yaşadığı yüzlerce köye girerek kadınları, erkekleri ve çocukları öldürdü, kadınlara ve kız çocuklara tecavüz etti ve gözaltı merkezlerinde erkeklere ve erkek çocuklara işkence yaptı. Arakanlıların evlerini, iş yerlerini ve camilerini yakan askerler, 700.000’den fazla kişiyi Bangladeş sınırına kaçmaya zorladı. Tüm bunlar, insanlığa karşı işlenen suçlardır.

Şimdiye dek Myanmar ordusu işlediği suçlarla ilgili cezasız kaldı. Bu durum artık değişmeli.

İşlenen suçlarda doğrudan fail olarak veya Myanmar’daki emir-komuta sistemi gereğince önemli rol oynadığından şüphe edilen 13 kişiyi tespit ettik. Birleşmiş Milletler gelecekteki ceza yargılamaları için gerekli hazırlığı yapmalıdır.

Dilekçeyi imzalayarak Birleşmiş Milletler’den kanıtların toplanması ve korunması için gerekli mekanizmayı oluşturmasını talep edin.

Myanmar ordusunda eline kan bulaşanlar adaletle yüzleşene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kanıtlar olmazsa, hesap sorma imkanı kaybedilebilir.

Bu küresel çağrıya katılarak kanıtlar yok edilmeden önce hesap sorma yönünde çok önemli bir adım atma şansımız var, lütfen hemen harekete geçin.

Myanmar'da Arakanlılara yönelik etnik temizlik hakkında detaylı blgi ve “Her Şeyi Yok Edeceğiz”: Myanmar’ın Arakan Eyaletinde İşlenen İnsanlığa Karşı Suçlarda Ordunun Sorumluluğu başlıklı rapora ulaşmak için tıklayınız.

485 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2