Amal Fathy'ye yönelik suçlamalar düşürülmeli !

Amal Fathy, uğradığı cinsel saldırıyı anlattığı ve Mısır yetkililerini cinsel saldırılardan hayatta kalanları ihmal ettikleri için eleştirdiği bir videoyu internette paylaştı. ‘Yanlış haberler yaymak’ suçlamasıyla 2 yıl hapis cezasına mahkum edilen Amal, farklı suçlamalarla da karşı karşıya.

Amal Fathy’nin Mayıs 2018’de Facebook’ta bir video paylaşmasından kısa süre sonra polis gece yarısı evine baskın düzenleyerek Amal’i, eşini ve çocuğunu gözaltına aldı. Aile üyeleri serbest bırakıldı, ancak Amal halen cezaevinde tutuluyor. “Kamu düzenine zarar verebilecek nitelikte yanlış haberler içeren bir video yayınlamak” suçlamasıyla iki yıl hapis cezasına mahkum edilen Amal, “terör eylemlerini teşvik eden fikirler yayınlamak” ve “yanlış haberler yayınlamak” da dahil olmak üzere çeşitli uydurma suçlamalarla karşı karşıya.

Amal, yalnızca düşüncelerini ifade ettiği veya yetkilileri eleştirdiği için cezaevine konulan onlarca kişiden biri. Aktivistlerin, gazetecilerin, siyasetçilerin, futbol taraftarlarının ve sanatçıların da aralarında bulunduğu onlarca Mısırlı, ifade özgürlüğünü hedef alan Mısır yetkililerinin son zamanlarda uyguladığı en yoğun baskıların bir parçası olarak gözaltına alındı.

Bize katılın ve Amal Fathy’nin ve yalnızca düşüncelerini barışçıl biçimde ifade ettiği gerekçesiyle veya gazetecilik faaliyetleri nedeniyle gözaltına alınan diğer herkesin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması için Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’ye çağrıda bulunun.

Cinsel tacizden hayatta kalan ve yaşadıklarını anlattığı bir videoyu paylaştığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına mahkum edilen, bu nedenle şu an cezaevinde tutulan Amal Fathy’nin serbest bırakılması için Mısır Cumhurbaşkanı’na yaptığımız çağrıya katılın.

 

 

595 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2