Marinel, iklim değişikliğinin feci etkilerine karşı mücadele ediyor

Marinel Sumook Ubaldo daha 16 yaşındayken, kendisini ve topluluğunu iklim değişikliğinin feci etkilerinden korumak için mücadele etmesi gerektiğini biliyordu. 13 Kasım 2013’te tarihin bilinen en ölümcül tayfunlarından biri olan Yolanda Tayfununda hayatta kaldı. Yolanda Tayfunu, Marinel’in Samar’daki köyünü yerle bir etti. Yalnızca Filipinlerde 6.000’in üzerinde kişi öldü, milyonlarca kişi ise evsiz kaldı.  

Marinel altı yıl sonra  Sosyal Hizmet Bölümü’nden mezun oldu. Doğa sevgisiyle bilinen genç aktivist, zaman buldukça topluluğunun hakları adına kampanyalar yürütüyor. 

Marinel Eylül 2018’de iklim değişikliği ve fosil yakıt endüstrilerinin iklim değişikliğinin etkilerini nasıl ağırlaştırdığı üzerine yapılan bir araştırmaya kanıt sunmak üzere New York’a gitti. Toplantı salonunu dolduran kitleye “Ben yalnızca bir iklim istatistiği değilim” diyen Marinel, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Benim hikayem buna benzer daha nice hikâyeden sadece biri ve ben savunmasız ve ötekileştirilmiş topluluklar adına konuşmak için buradayım. Umarım sesimiz duyulur.” 

Yolanda Tayfununda evini kaybeden Marinel’in, ailesinin ve daha binlerce kişinin yeterli gıda, su, barınma, elektrik ve tuvalet gibi temel ihtiyaçları var. Filipinler hükümeti üzerine düşeni yerine getirmedi ve tayfundan sonra hayatta kalanları geçimlerini sağlamanın oldukça zor olduğu, sağlıksız koşullarda yaşamaya mahkûm etti. 

Marinel ise dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin iklim kriziyle yüzleşmesi ve Filipinler’de iklim krizinden etkilenen tüm topluluklar için mücadele ediyor. Sen de Marinel’e destek ol! 

İklim değişikliğinin etkileriyle mücadele edenlere destek için talepte bulun. 

7884 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2