Ukraynalı LGBTİ+ aktivisti Vitalina Koval tehlike altında!

Önde gelen bir LGBTİ+ aktivisti olan Vitalina, Ukrayna'da LGBTİ+’lara yönelik düşmanlığın arttığı bir dönemde onlar için güvenli bir alan olan topluluk merkezinin kurulmasına destek oldu.

Vitalina Koval, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen ve “EuroMaidan Devrimi” olarak bilinen kitlesel protestolara katıldı. Eski Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’in devrilmesiyle ve yeni hükümetin seçilmesiyle sonuçlanan protestolardan esinlenen Vitalina, o zamandan itibaren hayatını aktivizme adadı.

Vitalina, 2017’de Ukrayna’daki Kadınlar Günü Yürüyüşü sırasında onlarca genç erkek tarafından saldırıya uğradı. Vitalina’ya ve diğer protestoculara saldıran grup, protestocuların posterlerini yırttı ve tehditler savurdu. Vitalina polise şikayette bulunmak istedi, ancak polis onu görmezden geldi.

2018’deki Kadınlar Yürüyüşü’ne katılmak isteyen Vitalina, önceden polise giderek koruma talebinde bulunmaya karar verdi. Kendisine bir sorun çıkmayacağı söylendi, fakat yürüyüş sırasında ‘Karpatska Sich’ isimli aşırı sağcı grubun üyesi iki erkekle dört kadın Vitalina’nın tüm vücuduna kırmızı boya fırlattı ve Vitalina’nın gözlerinde kimyasal yanıklar oluştu.

 “Acı, şok ve korku hissettim: ‘Kör olabilirim!’ …Dakikalarca canım yandı ve görme yetimi kaybedebileceğim düşüncesini kafamdan atamadım.

O günden beri Vitalina’nın arkadaşları tehdit mesajları alıyor, hatta evlerine kadar takip ediliyor. Güvende hissetmiyorlar.

Vitalina, kararlı bir aktivist, ancak tehlike altında. Senin desteğine ihtiyacı var. 

Dilekçemizi imzalayarak ya da Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’a kendiniz yazarak, Ukrayna’daki  kadın hakları ve LGBTİ+ haklarını savunan Vitalina’nın ve diğer aktivistlerin üstlendiği önemli rolü kamuoyuna açık bir şekilde kabul etmesi ve aktivistlerin aşırı sağcı grupların saldırılarından korunması için çağrıda bulunun.

Minister of Interior
Vul. Akademika Bohomoltsa, 10
Kyiv, 01601
Ukraine

Email: pgmia@mvs.gov.ua
Twitter: @AvakovArsen
Facebook: www.facebook.com/arsen.avakov.1
 

Vitalina'ya dayanışma mektupları gönderin

Vitalina ona şimdiye kadar destek olanlardan çok büyük bir güç aldığını söyledi. Vitalina’ya, nefrete karşı onunla dayanışma içinde olduğunu söylebilirsiniz.

Vitalina Koval
Amnesty International Ukraine Office 
POB 40
04050
Kyiv
Ukraine

Twitter: @VitalinaKovalUA

ARKA PLAN:

Ukrayna yetkilileri, nefreti ve ayrımcılığı savunan aşırı sağcı grupların uyguladığı şiddeti önlemek ve cezalandırmakta defalarca yetersiz kaldı. Bu grupların saldırıları, 2015’ten beri devamlı olarak artıyor. Son zamanlarda yapılan saldırılar, Ukrayna’da Vitalina gibi insanların desteklediği kapsayıcı değerlerin “sağlıksız” olduğunu iddia eden benzeri gruplar tarafından giderek yaygınlaşan tehditler ve saldırıların bir parçası. Aşırı sağcı grupların hedef aldığı kadın hakları ve LGBTİ+ hakları aktivistleri, siyasi aktivistler, Roman aileler ve diğer kişilerle gruplar da dahil olmak üzere benzeri tehditlere ve saldırılara maruz kalan insanlar, daha da fazla saldırı, korkutma ve tacize hedef olma tehlikesi altında bulunuyor.

Uluslararası Af Örgütü, Nisan 2017’den beri aşırı sağcı grupların gerçekleştirdiği 30’un üzerinde saldırıyı kaydetti. Bildirilen bu vakaların biri haricinde diğer hepsinde, failler yaptıklarından ötürü şimdiye kadar cezasız kaldı ve yetkililer, soruşturma yürütülürken saldırıların arkasındaki ayrımcılık unsurunun göz önünde bulundurulmasını sağlayamadı. Bu durum, aşırı sağcı grupların üyelerini daha fazla saldırının planlanması ve gerçekleştirilmesinin yanı sıra hedef aldıkları kişileri internet üzerinde ve internetin dışında taciz etmek ve korkutmak konusunda cesaretlendirdi. Saldırıların daha da artabileceği açıkça görülüyor.

Haklar İçin Yaz, dünyanın en geniş kapsamlı insan hakları faaliyetidir.

Bu yıl, dünyanın her yerinden 11 kadının durumuna dikkat çekiyor, eşitlik, özgürlük ve adalet için verilen mücadeleye öncülük ediyoruz.

499 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2