Kadın haklarını savunmanın cezası 16 yıl hapis

Yasmin Aryani, İran’da bir trende yavaşça başörtüsünü çıkardı ve yolculara beyaz çiçekler dağıttı. 2019 Dünya Kadınlar Günü’ydü. Tırmanış sporunu seven oyuncu, bu iki basit hareketle İran’ın zorunlu başörtüsü yasalarına meydan okuma cesaretini gösterdi. 

Yasmin annesiyle birlikte trenin kadınlar vagonunda başörtüsü olmadan yürüyerek yolculara beyaz çiçekler dağıttı. Kadınların ne giyeceklerine kendilerinin karar verdiği bir geleceği ve günün birinde sokakta kendisinin başörtüsüz, bir başkasının ise başörtülü olarak yan yana yürüyebileceğine dair umutlarını anlatıyordu. Bu anları gösteren video Mart 2019’de internette hızla yayıldı.

İran yetkilileri 10 Nisan’da Yasmin’i gözaltına aldı. Yasmin günlerce tek başına bir hücrede tutuldu ve sorgulandı. Sorgu yetkilileri ondan, aktivizminin ardında yabancı unsurların olduğunu “itiraf etmesini” ve “pişman olduğunu” açıklamasını istedi. Aksi takdirde arkadaşlarını ve ailesini tutuklama tehdidinde bulundular. Yasmin, 31 Temmuz’da şoke edici bir haber aldı ve 16 yıl hapis cezasına mahkûm edildiğini öğrendi. Dünya çapında Yasmin'in özgürlüğüne kavuşması için 1 milyondan fazla insan harekete geçti. İmzalarınızla Yasmin'in cezası 16 yıldan 9 yıl 7 aya düşürüldü. 

Yasmin’in bu kadar ağır bir cezaya mahkûm edilmesi, İran’da zorunlu başörtüsü yasalarına karşı mücadele eden kadınlara yönelik baskıların bir parçası. 2018’den bu yana Yasmin’in annesi Münire Arabşahi de dahil onlarca kadın gözaltına alındı. İran yetkililerinin Yasmin’in hayatının en güzel günlerini çalmasına göz yumamayız. Yasmin, yalnızca kadınların ne giyeceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini savundu.  

Hemen şimdi İran yetkililerine Yasmin’i serbest bırakma çağrısında bulun. 

18302 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2