Kadın Hakları Savunucusu Azza Soliman'a Yönelik Baskılara Son

Azza Soliman, Mısır'da şiddetten sağ kalan kadınları savunmak için kendi güvenliğini ve özgürlüğünü tehlikeye atan bir insan hakları savunucusu. İşkence, keyfi gözaltı, ev içi şiddet ve tecavüzden sağ kalan kadınlar için cesurca ve yılmadan çalışmalar yürüten Azza, Mısır Kadınlar İçin Hukuki Destek Merkezi'nin ve Adalet ve Barış İçin Hukukçular Merkezi'nin de kurucusu.

İnsan hakları savunuculuk faaliyetleri nedeniyle hapis cezası ile karşı karşıya olan Azza Soliman ve diğerleri için harekete geçin, Mısır Cumhurbaşkanı'na yönelik çağrımıza imzanızla destek verin.

Azza Soliman ve Mısır'daki diğer insan hakları savunucuları cesur ve özverili faaliyetleri nedeniyle "ajan" veya "milli güvenlik tehdidi" olarak damgalanıyorlar. Karalama kampanyalarının hedefi oluyorlar ve hükümet tarafından izleniyorlar. Hükümet yanlısı medya tarafından sürekli taciz ediliyorlar. Birçoğu, siyasi nedenli yargılamalar sonucunda ömür boyu hapse varan cezalarla karşı karşıya bulunuyor.

Azza, 7 Aralık 2016'da tutuklandı ve sorgulandı. Şu anda, Mısır'da kadınların tecavüz tehlikesi altında olduğunu iddia ederek ülkenin imajını karalama suçlamasıyla karşı karşıya. Seyahat etmesi yasak, mal varlığı donduruldu ve 15 yıl hapis cezası alabilir.

EK BİLGİ

Azza Soliman'a yönelik baskılar Mısır'da insan hakları örgütlerine yönelik bir dizi düşmanca hamlenin bir örneği. 2014 yılında 43 Mısırlı ve yabancı sivil toplum örgütü (STK) çalışanı, bazıları beş yıl süreli olmak üzere, hapis cezasına mahkum edildi.

Geçen yıl, sorgu hakimleri ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerini ve ülkedeki insan hakları hareketini baltalamak için keyfi seyahat yasakları uygulayarak ve mal varlıklarını dondurarak insan hakları gruplarına yönelik baskıları artırdı. Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi STK'lar üzerinde hükümetin gücünü artıracak yeni bir kanunu onaylayacağına söz verdi.

Uluslararası Af Örgütü bu yıl başlattığı "Cesur" (Brave) kampanyası ile Mısır'da ve tüm dünyada insan hakları savunucularına yönelik baskıların durdurulması çağrısında bulunuyor.

 

 

Eylemi Paylaş:
111 2