Julian Assange'a yönelik suçlamalar düşürülmeli

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri, Julian Assange’a Wikileaks’teki yayın faaliyetleri nedeniyle yöneltilen casusluk suçlamalarını ve diğer tüm suçlamaları düşürmelidir. ABD hükümetinin, ordunun işlediği olası savaş suçlarını da gösteren gizli belgeleri yayınladığı için Julian Assange’ın peşini bırakmaması, ifade özgürlüğüne yönelik geniş çaplı bir saldırıdan başka bir şey değildir.   

İfade özgürlüğü hakkı korunmalıdır. ABD yetkililerine, Julian Assange’a yönelik yalnızca Wikileaks’teki yayın faaliyetlerinden kaynaklanan tüm suçlamaları düşürme çağrısında bulunun.

©Fotoğraf: David Levenson/Getty Images

Arka Plan

Julian Assange, hakkındaki ABD’ye iade davası nedeniyle şu an Birleşik Krallık’ta, yüksek güvenlikli Belmarsh Cezaevi’nde tutuluyor. ABD yetkilileri Assange’a doğrudan Wikileaks’teki çalışmaları kapsamında gizli belgeleri yayınlamasından kaynaklanan suçlamalar yöneltiyor. Uluslararası Af Örgütü Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine veya herhangi bir yoldan gönderilmesine karşı çıkmaktadır. Assange, ABD’de uzun süreli hücre hapsi gibi işkence ve diğer türde kötü muamele kapsamına giren tutukluluk koşulları da dahil olmak üzere ağır insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya kalabilir. En üst düzey ABD yetkililerinin kamuoyunda Assange’a karşı planlı bir karalama kampanyası yürütmesi, masumiyet karinesi ilkesine zarar vermekte ve Assange’ı adil olmayan bir biçimde yargılanma tehlikesi altına sokmaktadır.

Julian Assange’ın WikiLeaks’te yaptığı çalışmalar kapsamında gizli belgeleri yayınlaması suç teşkil etmemelidir; çünkü bu fiil, araştırmacı gazetecilerin mesleki kapasiteleri ölçüsünde düzenli olarak yaptıkları işin aynısıdır. Assange’ın bu suçlamalarla yargılanması, gazetecileri yargılanmaktan endişe ettikleri için kendi kendilerini sansürlemeye sevk edebilir ve böylelikle ifade özgürlüğü üzerinde caydırıcı bir etki yaratabilir.

 

6962 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2