İsrail’e Gazze’deki 11 yıllık ablukayı kaldırması için çağrı yapın

Dünyanın her yerinde Gazze’de mahsur kalan Filistinlilerle dayanışma gösteren insanlara katılın !

Farah, hayatının neredeyse yarısını, elektriğe günde yalnızca dört saat erişimin olduğu, temiz suyun bulunmadığı ve kız kardeşini görmek için yurtdışına bile çıkamadığı bir yerde geçirdi. Yaşadığı yerde seyahat özgürlüğü yok. Daha 20 yaşında hayata dair tutkusunu kaybetti.

Farah, İsrail’in 11 yıldır Gazze’de uyguladığı hukuka aykırı abluka altında yaşayan 2 milyon Filistinliden biri. İsrail, Gazze’ye havadan, karadan ve denizden erişimi kontrol ediyor. Mısır sınırındaki Refah sınır kapısı ise yıllardan beri çoğunlukla kapalı tutuluyor. Farah ve diğer Gazzeliler kelimenin tam anlamıyla açık hava cezaevinde yaşıyor. Ailelerini veya arkadaşlarını ziyaret etmek ya da hayat kurtarıcı tıbbi tedavi görmek için Gazze’ye özgürce giremiyor veya Gazze’den çıkamıyorlar. Denizde balık tutmak için ne kadar açılabilecekleri bile sınırlandırılıyor.

İsrail, güvenlik gerekçeleriyle ablukayı sürdürdüğünü söylüyor, fakat Gazze’deki Filistinliler kolektif olarak kilit altında tutuluyor ve cezalandırılıyor. Yakın zamanda Filistinliler, milyonlarca Filistinli mültecinin artık İsrail’in bir parçası haline gelen köyleri ve kasabalarına dönüş hakkını talep etmek ve İsrail’in 11 yıldır sürdürdüğü ablukaya son vermesi çağrısında bulunmak için İsrail ile Gazze arasındaki dikenli tel örgülerin civarında kitlesel protestolar düzenledi. En az 12 çocuk da dahil olmak üzere 100’den fazla insan öldürüldü, binlerce kişi ise İsrail askerlerinin kullandığı atış mühimmatı ile yaralandı.

Dünyanın her yerinde insanların, Gazze’deki trajik hayat kayıplarının ve hayat değiştiren yaraların üstesinden gelmeye çalışan Filistinlilere yalnız olmadıklarını göstermesi gerekiyor. İsrail’in ablukayı kaldırmak ve Gazze’deki insanların haklarından faydalanmasına izin vermek için sadece gücü değil, yasal yükümlülüğü de var. Gazze’deki Filistinliler, tüm dünyanın harekete geçmesini istiyor. Bunun için uluslararası baskıyı artırmalıyız.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’a yazarak Gazze’deki ablukayı derhal kaldırmalarını talep edin !

368 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2