İnsan Hakları Savunucusu Tahir Elçi İçin Adalet!

[For English please scroll down]

Adalet Bakanı'ndan, 28 Kasım 2015'te vurularak öldürülen avukat ve insan hakları savunucusu Tahir Elçi'nin ölümüyle ilgili gecikmeksizin, etkin, kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma gerçekleştirilmesinin güvence altına alınmasını ve sorumluların adalet önüne getirilmesini talep ediyoruz. 

Tahir Elçi hayatını hakikat, adalet ve insan haklarına adadı. Gözaltına alınanların, işkenceye uğrayanların ve zorla kaybedilenlerin haklarını savunmak için kendi hayatını tehlikeye attı ve Türkiye'de işlenen insan hakları ihlallerine uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. Bu sebeple susturulmaya çalışıldı. Ekim ayında katıldığı bir televizyon programında PKK hakkında söylediği ve ifade özgürlüğü çerçevesinde meşru olan görüşleri nedeniyle hakkında kovuşturma başlatıldı ve yedi yıl altı ay hapis cezası tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.  Bu, telefon ve sosyal medya aracılığıyla Tahir Elçi'ye yönelik ölüm tehditlerini de içeren bir korkutma ve taciz kampanyasının başlamasına sebep oldu.

Tahir Elçi, 28 Kasım 2015'te, "Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz" taleplerini dile getirdiği bir basın açıklamasının hemen ardından vurularak öldürüldü. Onu kimin öldürdüğü ve niye öldürdüğü hala belirsizliğini koruyor.

Tahir Elçi’nin öldürülmesine dair soruşturma sorunlu bir şekilde başladı. Olayın hemen ardından kapsamlı bir olay yeri incelemesi gerçekleştirilmedi ve olay yeri emniyet altına alınmadı. Tüm bu koşullar içerisinde, yetkililer Tahir Elçi'yi öldüren kurşunu ölümünden üç gün sonra bulduklarını iddia ediyorlar.

---

Demand Justice for Murdered Human Rights Defender Tahir Elçi

On 28 November 2015, prominent lawyer and human rights defender Tahir Elçi was shot dead in Diyarbakır, Turkey. 

Tahir Elçi dedicated his life to truth, justice and the pursuit of human rights. He risked his own life to defend the rights of people who were detained, tortured and forcibly disappeared and he brought human rights abuses committed in Turkey to international attention.

This made his voice impossible to ignore, so his opponents looked for ways to silence him. In October, Tahir Elçi was charged and faced seven and a half years’ imprisonment for saying that “the PKK [the Kurdish armed group The Kurdistan Workers Party] is not a terrorist organization, it is an armed political movement with considerable support” on television. This sparked a campaign of intimidation and harassment against him, including death threats made on the telephone and social media.

Tahir Elçi was shot dead in November following a press statement he made, saying "we don’t want guns here, clashes, or [police] operations". Who killed him and why they killed him is still unclear.

The investigation into Tahir Elçi’s murder has started badly. A thorough crime scene investigation was not carried out immediately and the crime scene was not secured, yet the authorities claim to have recovered the bullet that killed him three days after his death .

Sign our petition [by clicking on İMZALA button on the right] to call on the Turkish authorities to ensure a prompt, thorough and impartial investigation into Tahir Elçi's death, and to bring his killer to justice.

 

6405 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2