İlyas Rahman ailesinden kopartıldı

İlyas Rahman ve eşi Münzire Abdugani ikinci bebeklerini beklerken İlyas kaybedildi. Genç çift bir yandan giderek büyüyen ailelerini ayakta tutmaya çalışırken, diğer yandan da Mısır’da bir üniversitede öğrenim görüyor ve kendilerine yeni bir gelecek inşa ediyordu. Ancak Temmuz 2017’de hayatları darmadağın oldu. O tarihte Çin, Mısır hükümetine ülkedeki yüzlerce Uygur’u toplaması için baskı yapıyordu. İlyas da Mısır’da yaşayan Uygurlardan biriydi. 

Bundan üç hafta sonra henüz 19 yaşında olan Münzire, Türkiye’de tek başına doğum yaptı. Şu an hala Türkiye’de yaşayan Münzire, ailesinin bir gün yeniden bir araya geleceğine dair umudunu yitirmeden 2017’den beri eşini arıyor. 

Arkadaşları aracılığıyla İlyas’ın Çin’in Sincan bölgesine geri gönderildiğini öğrenen genç kadın, eşinin Uygurların Çin devletinin propagandalarına maruz kaldığı gizli siyasi kamplardan birinde tutulduğunu düşünüyor. 

Çoğunluğu Müslüman olan neredeyse 1 milyon kişi 2017’den beri ailelerinden koparılıyor ve zorla bu kamplarda tutuluyor. Bu skandal karşısında gerçeğin ortaya çıkmasını dünyanın dört bir yanından talep edenler güçlü bir hareket oluşturdu. Tek isteğinin eşinin güvenli bir şekilde ailesine geri dönmesi olan Münzire, “Eşim en kısa zamanda serbest bırakılmalı” diyor ve ekliyor: “Bebeğimin babasına ihtiyacı var. Eşimle yeniden bir araya gelene kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğim.” 

Çin hükümetine İlyas’ı derhal serbest bırakma çağrısında bulun.  

Eşini bulması için Münzire’ye destek ol. 

8885 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2