İfade Özgürlüğünün Tam Zamanı

İfade özgürlüğü hakkı, uluslararası standartlara uymayan yasalar tarafından adil olmayan bir şekilde kısıtlanmaya devam ediyor. Gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, aktivistler, sanatçılar ve diğer birçok kişi sadece siyasi görüşlerini barışçıl şekilde ifade ettikleri için Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Terörle Mücadele Kanunu (TMK) maddeleri uyarınca yargılanıyor. Birçoğu uzun yargılanma süreleri boyunca cezaevinde tutuluyor. Kamuoyunun önde gelen isimleri, yasalar yoluyla, taciz olarak algılanabilecek bir şekilde, aynı anda birçok davadan yargılanıyor.

Türkiye Hükümeti, Mart 2013’te, “Dördüncü Yargı Paketi”ni ülkenin yargı sistemini uluslararası standartlarla ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarıyla uyumlu hale getirmek amacıyla Meclis’e sundu.

Ancak şu anki haliyle, reform paketi, bu amaçlara ulaşmak için yeterli değil. Uluslararası Af Örgütü, hükümeti, ifade özgürlüğü hakkını doğrudan ve adil olmayan bir şekilde engelleyen yasaları kaldırmaya ya da değiştirmeye çağırıyor.

Dilekçemizi imzalayarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye’de ifade özgürlüğü hakkını güvence altına alacak hakiki yasal reformları gerçekleştirmesi için çağrıda bulunun.

 

 

Eylemi Paylaş:
111 2