İfade Özgürlüğü İnsan Hakkıdır

Türkiye’nin önde gelen insan hakları avukatlarından biri olan Eren Keskin, TCK 301 uyarınca “Türk milletini aşağılamak” suçlamasıyla Aralık 2014’te yerel bir mahkeme tarafından 10 ay hapis cezasına mahkum edildi. Keskin, hakkındaki karar Yargıtay’da onanırsa cezaevine girecek.

Karar, Keskin’in 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babasının 2004’te bir operasyon sırasında Mardin Kızıltepe’de evlerinin önünde vurularak öldürülmelerine dair 2005’te yaptığı bir konuşmada Türkiye devletine yönelik meşru eleştiri içeren barışçıl görüşlerine ilişkin verildi.

İfade özgürlüğü hakkını kısıtlayan çeşitli kanunlar uyarınca defalarca yargılanan ve ceza alan Eren Keskin’in TCK 301 uyarınca suçlu bulunması ifade özgürlüğü hakkının ihlalidir. Türkiye’de ifade özgürlüğünü kısıtlayan en sorunlu kanun maddelerinden biri olan TCK 301, 2008 yılında yapılan kozmetik reformlara rağmen, bu hakkı doğrudan ve kabul edilemez bir biçimde kısıtlamaya devam ediyor.

Eren Keskin ve ifade özgürlüğü hakkını barışçıl bir şekilde kullanan diğerlerinin bu maddeden bir daha yargılanmaması için TCK 301’in kaldırılmasını talep eden dilekçemizi imzalayın.

1943 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2