Mısırlı Hanan kayıp eşini aradığı için suçlamalarla karşı karşıya

Eşinin Temmuz 2013’te kaybedilmesi ile beraber, Hanan Badr el-Din’in hayatı tamamen değişti. Yorulmak bilmeden eşini arayan Hanan’nın yolu, Mısır güvenlik güçleri tarafından kaybedilen diğer kişilerin yakınlarıyla kesişti. Mısır’daki yüzlerce kayıbın herkesçe duyulmasını sağlayan güçlü bir ses haline gelen Hanan, eşiyle ilgili bilgi talep ettiği son seferde asılsız iddialarla tutuklandı. Hanan’a beş yıl hapis cezası verilebilir.

Hanan’a yönelik suçlamaların düşürülmesi ve Hanan’ın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması için Mısır’a çağrıda bulunun.

Hanan'ın hayatı, eşinin kaybedilmesiyle birlikte tamamen değişti. Eşini son kez Temmuz 2013’te katıldığı bir eylemden sonra televizyonda gördü. Eşi yaralıydı ve hastanedeydi. Hanan hemen hastaneye gitti fakat eşini orada bulamadı. Polis merkezlerini, cezaevlerini, hastaneleri ve morgları aradı. Eşine ne olduğunu kimse bilmiyordu.

Hanan’ın eşi, Mısır güvenlik güçleri elinde kaybolan yüzlerce kişiden biri. Her gün, tahmini olarak üç ila dört kişi - çoğunlukla siyasi aktivistler, öğrenciler, eylemciler ve hatta 14 yaşındaki okul çocukları - Mısır polisi veya ordusu tarafından bir daha görülmemek üzere alıkonuyor. Buna karşılık Mısır hükümeti, ülkede kayıp vakası olmadığını iddia ediyor.

Hanan vazgeçmedi. Eşini bulmaktaki kararlılığı onu, yakınları kaybolan diğer kişilerle buluşturdu. 2014’te, kayıpların ardındaki gerçeği bulmayı amaçlayan bir grubun eş kurucusu oldu ve şu an Mısır’daki kayıplar için sürdürülen arayışın önde gelen sesi durumunda. Eşiyle ilgili bilgi edinmek istediği son girişiminde tutuklandı. Yasaklı bir gruba üye olmakla suçlanıyor. Bu, Hanan için beş yıl hapis cezası anlamına gelebilir.

Dilekçemizi imzalayarak ya da Mısır Cumhurbaşkanına mektup yazarak Hanan'a yönelik suçlamaların düşürülmesini ve Hanan’ın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep edin.

Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi

Office of the President

Al Ittihadia Palace

Cairo, Egypt

Faks: +202 2391 1441

Eposta: p.spokesman@op.gov.eg 

Eylemi Paylaş:
111 2