George Floyd için adalet talep et!

Uyarı: Aktarılan olayların ayrıntıları rahatsız edici olabilir.

Bir polis memurunun yedi dakika boyunca duruşunu değiştirmeden, diziyle boynuna bastırdığı sırada George Floyd, “Lütfen, nefes alamıyorum!” diyordu. Elleri kelepçeli bir şekilde yere yatırılan George “Ölmek üzereyim” diye sesleniyordu.

Polis memuru en sonunda dizini çektiğinde George’un bedeni hareketsizdi. George’un kaldırdığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

George Floyd, silahsızdı. Alışverişe gittiği markette çalışan kişi, onun sahte para vermek istediğini düşündü. Polise ulaşan o telefon, George’un öldürülmesiyle sonuçlandı. Polis hukuka aykırı güç kullanmasaydı, George bugün hayatta olacaktı.

George, siyah Amerikalılara yönelik ırkçı şiddete dayalı birçok eylemin ardından öldürüldü. ABD’de akıl almaz boyutlara varan şiddet ve ayrımcılığı ortaya koyan bu cinayetler, daha önce de birçok kez işlendi. Koşu yaparken öldürülen Ahmaud Arbery, uyurken üzerine polis tarafından ateş açılan Breonna Taylor ve daha birçok kişi örnek verilebilir. Polis, başta ırksal ve etnik azınlıklara karşı olmak üzere, özellikle de siyah Amerikalılara karşı inanılmaz bir sıklıkla insan hakları ihlalleri işliyor. Polis, yalnızca 2019’da ABD’de binin üzerinde kişinin ölümünde rol oynadı.

George’un öldürülmesinden sorumlu polis memurlarının işine son verildi, ancak adaletin sağlandığı söylenemez. George’un ailesi ve yakınları, sorumluluk taşıyan herkesten hesap sorulmasını ve böyle bir cinayetin bir daha işlenmemesi için gerekli güvencelerin oluşturulmasını istiyor. ABD’de George’un öldürülmesini protesto etmek için sokaklara çıkan ve yetkililerden yanıt talep eden insanlar ise polis baskısıyla karşılaşıyor.

Hemen harekete geç ve ABD yetkililerine, George Floyd’un öldürülmesinde sorumluluk taşıyan herkesten hesap sorulmasını sağlama çağrısı yap!

4892 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2