Fotoğraf Çektiği İçin Üç Yıldır Cezaevinde

Mısırlı gazeteci Şavkan, Ağustos 2013'te Kahire'deki bir oturma eylemine güvenlik güçlerinin müdahalesini fotoğrafladığı için tutuklandı ve işkenceye uğradı. Yaklaşık 1,000 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu müdahale Mısır'ın yakın tarihinin en kanlı olaylarından biriydi. Polis, o sırada fotoğraf çeken Şavkan'ı gazeteci olduğunu öğrenince tutukladı, yumrukladı ve kemerle dövdü. Şavkan üç yıldan uzun süredir tutuklu. 

Şavkan'ın derhal serbest bırakılması için bize katılın.

Şavkan adıyla bilinen Mısırlı fotomuhabir Mahmud Ebu Zeyd, 14 Ağustos 2013'te Kahire'deki bir oturma eylemini fotoğraflayarak işini yapıyordu. O sırada güvenlik güçleri eyleme müdahale etti.

Şavkan o günü şöyle anlatıyor: "Film gibiydi. Sanki bir savaşın ortasındaydık. Kurşunlar, biber gazı, ateş, polis, asker ve tanklar her yerdeydi."

Şavkan kamerasını etrafındaki kargaşayı fotoğraflamak için kullandı. Polis ve askerler ülke genelinde her türlü muhalifi bastırmak için görevlendirilmişti. 14 Ağustos'taki müdahale Mısır'ın yakın tarihinin en kanlı olaylarından biriydi. Sadece o gün ülke genelinde yaklaşık 1,000 kişi hayatını kaybetti.

Polis, gazeteci olduğunu öğrenince Şavkan'ı tutukladı. Bileklerini bağlamak için kullandıkları plastik kablolar Şavkan'ın bileklerini kesti. Onu yumrukladılar ve kemerle dövdüler. Şu anda Kahire'deki kötü şöhretli Tora Cezaevi'nde tutuluyor. Hepatit C hastası olmasına rağmen ihtiyacı olan tıbbi bakıma erişemiyor.

Şavkan'ın tutuklanmasının üzerinden üç yıl geçti. Katıldığı son duruşmada hakime fotoğraf çekmenin suç olmadığını söyledi. Şavkan haklı, fotoğraf çekmek suç değildir!

Dilekçemizi imzalayarak ya da Mısır Cumhurbaşkanı ve Mısır Başsavcısı'na mektup yazarak Şavkan'a yönelik suçlamaların düşürülmesini ve Şavkan'ın derhal serbest bırakılmasını talep edin. 

Mektuplarınızı aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı

Abdülfettah el-Sisi

Office of the President
Al Ittihadia Palace
Cairo, Arab Republic of Egypt
Faks: +202 2391 1441
E-posta: p.spokesman@op.gov.eg
Twitter: @AlsisiOfficial

Başsavcı Nebil Sadık

Başsavcılık

Madinat Al-Rihab

New Cairo, Egypt

Dayanışma Mesajları Gönderin

Şavkan'a yalnız olmadığını Tweetlerinizle gösterebilirsiniz. 

Twitter: @ShawkanZeid (#FreeShawkan)

1207 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2