Filistinli iki aktivist suçlamalarla karşı karşıya

İsrail yerleşimleri İsrail’in Filistin topraklarında 50 yıldır sürdürdüğü işgalin neden olduğu bir savaş suçu. Ferid el-Atraş ve İsa Amro, yerleşimlerin sonlandırılmasını talep eden, kendilerini şiddetsizliğe adamış iki aktivist. İsrail askerleri ve yerleşimcilerinin saldırılarına cesaretle karşı koyuyorlar. Şubat 2016’da yerleşimlere ve İsrail işgaline karşı barışçıl bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Bu nedenle de, yürüttükleri insan hakları çalışmalarını engelleme maksadı taşıdığı çok açık olan gülünç suçlamalarla karşı karşıyalar.

İsrail’e Ferid ve İsa’ya yönelik tüm suçlamaları derhal düşürme çağrısında bulunun.

Ferid el-Atraş ve İsa Amro İsrail yerleşimlerinin sonlandırılmasını talep ediyor. Yerleşimler, İsrail’in Filistin topraklarında 50 yıldır sürdürdüğü işgalin neden olduğu bir savaş suçu. İşgal ettiği toprakların birçok kısmını Filistinliler için ‘girilmez’ bölge haline getiren İsrail, Filistinlilerin serbestçe hareket etmesini engelliyor. Buna karşılık Musevi İsrailli yerleşimciler, diledikleri yere gitmekte özgürler.

Kendilerini şiddetsizliğe adamış iki aktivist, askerler ve yerleşimcilerin saldırılarına cesaretle karşı koyuyor. İsa, Filistinli gençleri, İsrail’in el Halil’deki işgali ve ayrımcı yasalarına itiraz ederken şiddet içermeyen yöntemler bulmaları yönünde teşvik ediyor. Bu nedenle İsrail güçleri İsa’yı birden çok kez tutukladı, darp etti ve sorguladı. İsa, “İsrail işgal güçleri susturmak için bizi hedef alıyor,” şeklinde konuştu. Filistin ve İsrail yetkililerinin ihlallerini açığa çıkaran bir avukat olarak Ferid de benzeri tacizlerle karşılaşıyor.

Şubat 2016’da Ferid ve İsa, el Halil şehrinde bulunan el-Şuheda caddesinin İsrail tarafından Filistinlilere kapatılmasının 22. yılında düzenlenen barışçıl bir eyleme katıldı. El Halil’de yaşayan 200.000 Filistinli, şehrin merkezinde yaşayan 800 İsrailli yerleşimci tarafından tutsak edilmiş durumda. Ferid ve İsa, yürüttükleri insan hakları çalışmalarını engelleme maksadı taşıdığı çok açık olan gülünç suçlamalara maruz kalıyorlar.

Dilekçemizi imzalayarak ya da İsrail Başbakanına mektup yazarak Ferid ve İsa'ya yönelik suçlamaların düşürülmesini talep edin. 

Mektuplarınızı aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz:

Benjamin Netanyahu

Office of the Prime Minister

3 Kaplan Street, PO Box 187

Kiryat Ben-Gurion

Jerusalem 91950, Israel

Email: pm_eng@pmo.gov.il

Twitter: @IsraeliPM

 

 

Eylemi Paylaş:
111 2