Cesareti Dünyayı Değiştirdi Ama Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya

Edward Snowden, ABD istihbarat belgelerini gazetecilerle paylaşarak ABD ve diğer hükümetlerin, telefon görüşmeleri ve e-postalar gibi kişisel verileri izlediğini ortaya çıkardı. Böylece, kanunların değişmesini ve kişisel gizliliğin daha fazla korunmasını sağlayan küresel bir tartışmanın başlamasına öncülük etti. Fakat Snowden sürgünde yaşamaya zorlanıyor ve onlarca yıl hapis cezası ile karşı karşıya.

Edward Snowden'in cezalandırılmaması için bize katılın.

Edward Snowden Haziran 2013'te ABD istihbarat bilgilerini gazetecilerle paylaşarak küresel gözetleme sisteminin boyutlarını gözler önüne serdi ve hükümetlerin gizli bir şekilde ve rıza olmaksızın, kişisel verileri izlediğini ortaya çıkardı. Bu veriler arasında özel e-postalar, telefon konuşmaları ve internet yazışmaları da bulunuyordu.

Snowden'in cesareti dünyayı değiştirdi. Kanunların değişmesini ve kişisel gizliliğin daha fazla korunmasını sağlayan küresel bir tartışmanın başlamasına öncülük etti. Son kırk yılda ilk defa ABD'de, hükümetin gözetleme sistemini kontrol altına alan kanunlar kabul edildi. Apple ve WhatsApp gibi teknoloji şirketleri kişisel verilerimizin korunması için yeni adımlar attı.

ABD Başkanı Obama gözetim sistemlerine ilişkin yürütülen tartışmaların önemine vurgu yaptı ve bir ABD Başsavcısı Snowden'in ortaya çıkardıklarının "kamu hizmeti" görevi gördüğünü kabul etti.

Tüm bunlara rağmen Edward Snowden ABD'nin düşmanlarına gizli bilgileri satmakla suçlanıyor ve onlarca yıl hapis cezası ile karşı karşıya bulunuyor. Kendi ülkesinde adil yargılanacağının garantisi olmadan, Rusya'da belirsizlik içinde yaşıyor.

Dilekçemizi imzalayarak ya da ABD Başkanı Obama'ya mektup yazarak toplum yararına hareket eden Edward Snowden için özel af çıkarılmasını talep edin.

Mektuplarınızı aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz:

ABD Başkanı Barack Obama

Beyaz Saray

1600 Pennsylvania Avenue NW

Washington DC 20500, Amerka Birleşik Devletleri

Başkan Obama'ya Twitter'dan yazmak içinr: @POTUS

Dayanışma Mesajları Gönderin

Edward Snowden'e bir mesaj yazarak veya bir tweet atarak onunla dayanışma gösterebilirsiniz. 

Edward Snowden

c/o Individuals at Risk team

Amnesty International

1 Easton Street, London, WC1X ODW, United Kingdom

Tweetleriniz için: #PardonSnowden and #W4R16 

781 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2