Cemal Kaşıkçı Sokağı; çünkü ifade özgürdür!

2 Ekim 2018 tarihinde, gazeteci Cemal Kaşıkçı İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na gitti ve içeriden bir daha asla çıkmadı. Kaşıkçı’nın akıbetine dair bir soruşturma başlatan Türkiye yetkilileri, gazetecinin Konsolosluk binasında boğularak öldürüldüğü ve vücudunun parçalara ayrıldığı sonucuna vardı.

Cemal Kaşıkçı Arap dünyasında ifade özgürlüğü hakkını savunduğu için vahşice öldürüldü ve bedeni halen bulunamadı. Kaşıkçı cinayeti, Krallığın hak ihlallerinde ne derece acımasızlaşabildiğini bütün dünyaya gösterdi.

Suudi Arabistan Prensi Salman ve diğerlerinin iddialarının aksine Suudi Arabistan değişmiyor. Krallık insan haklarına karşı daha da acımasız tedbirler alıyor. Hak savunucularına, aktivistlere, gazetecilere ve akademisyenlere karşı ağır baskı, korkutma ve insanlık dışı cezalar uygulamaya devam ediliyor.

Cemal Kaşıkçı cinayeti, bugün Suudi Arabistan’da ve dünyadaki tüm aktivistler ve hak savunucuları için güvenli alanların giderek azaldığını gösteriyor.

Cemal Kaşıkçı’nın kayboluşunun 100. gününde Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Türkiye Şubesi olarak Sınır Tanımayan Gazeteciler ile birlikte, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptık ve Başkonsolosluğun bulunduğu Akasyalı Sokak’ın adını sembolik olarak "Cemal Kaşıkçı Sokağı" olarak değiştirdik.

UAÖ olarak, çağrıda bulunuyoruz. Kaşıkçı cinayetini ve Suudi Arabistan Krallığı’nın işlediği işkenceler dahil, tüm diğer suçlar hakkında Birleşmiş Milletler bağımsız bir soruşturma başlatmalıdır. Bu cinayetin sorumlularının en kısa sürede adalet önüne çıkarılmasını ve cezasız kalmamalarını istiyoruz.

Cemal Kaşıkçı cinayeti tüm yönleriyle aydınlatılmalı. Toplumsal hafızanın canlı tutulması ve bu cinayetin unutulmaması için İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun bulunduğu sokağın adının “Cemal Kaşıkçı Sokağı” olarak değiştirilmesini talep ediyoruz.

Sizin de desteğinizi istiyoruz. Konsolosluğun bulunduğu sokağın adının değişmesi için bir imza da siz verin! Çünkü ifade özgürdür! 

Cemal Kaşıkçı kimdir?


Cemal Kaşıkçı, Okaz ve Saudi Gazette de dahil olmak üzere Suudi Arabistan merkezli olup Arapça ve İngilizce yayın yapan çok sayıda gazetede çalışan önde gelen bir Suudi gazetecidir. Kaşıkçı, ayrıca Suudi Arabistan’daki El-Vatan isimli günlük gazetede iki dönem yazı işleri müdürlüğü yaptı. Aralık 2016’da Suudi yetkililer, Washington’daki bir etkinlikte ABD Başkan adayı Donald Trump’ı eleştiren Kaşıkçı’yı kamuoyuna açık bir şekilde kınadı. Daha sonra Haziran 2017’de Suudi Arabistan’dan ayrılarak ABD’ye giden Cemal Kaşıkçı, Washington Post gazetesinde düzenli olarak köşe yazarlığı yapmaya başladı.

510 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2