Bodo'daki petrol sızıntısını durdurun

BODO HALKININ HİKAYESİ

Nijer Deltası’ndaki Bodo halkı birkaç yüzyıldır balıkçılık ve tarımla geçiniyor. 28 Ağustos 2008’de, Shell’in boru hattındaki sızıntı binlerce varillik petrolün dereye yayılmasına sebep olunca sakin yaşamları birdenbire değişti. Bodo çevresindeki topraklar ve sular petrolle kirlendi. Sızıntı 7 Kasım’a kadar devam etti.

Aralık 2008’de, 10 hafta süren ikinci sızıntı başladı. İki sızıntıya da ekipman arızası sebep oldu. Petrol, insanların geçim kaynaklarını yok etti ve çevreyi tahrip etti. Deredeki balıklar öldü ya da kirlilikten kaçtı.

Düzgün bir temizleme yapılmadı; toprak ve su kirli ve verimsiz kaldı. Balıkçılığa ve tarıma verilen zarar, Bodo’da yiyecek sıkıntısına ve yiyecek fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Haziran 2012’deki üçüncü sızıntı, Shell’in boru hattının eski ve sızıntılara yatkın olduğu endişelerini derinleştirdi.

Bodo’daki birçok kişi petrol sızıntıları sonucu fakirleşti. Kirletilmiş toprak, su ve hava sağlıklarını da tehlikeye atıyor.

Bodo Halkıyla Dayanıştığımızı Gösterelim

“We support the Bodo community” ya da “Clean up the Bodo oil spills” pankartları taşıdığınız bir fotoğrafınızı çekin. Bu küresel bir kampanya olduğundan mesajınızı İngilizce yazmayı unutmayın.

Eğer yapabilirseniz, fotoğrafınızı bir Shell benzin istasyonunda ya da ofisinde çekin.

Fotoğrafınızı http://www.flickr.com/photos/medianaija/ adresinde yayımlayın.

Devlet Başkanı Goodluck Jonathan’a Yazın:

  • Başkan’dan kirliliği ve yerel halk üzerindeki etkilerini takip etmesini ve bir temizleme çalışması yapılacağını garanti altına almasını isteyin.
  • Şeffaflığı taahhüt etmesi ve temizleme çalışmasının her safhasıyla ilgili bilgiye erişilmesini sağlaması için baskı yapın.
  • Durumdan etkilenen toplulukların bütün zararlarının karşılanacağını garanti etmesini isteyin.
  • Bir Soruşturma Komisyonu oluşturmasını ve Shell’in Nijer Deltası’nda çevresel mevzuat ve düzenlemelere ne kadar uyduğunu halka açık bir şekilde bildirmesini talep edin.

 

President Goodluck Jonathan

President of the Federal Republic of Nigeria

Office of the President

Nigerian Presidential Complex, Aso Rock Abuja

Federal Capital Territory

Nigeria

Mektubunuza ‘Your Excellency’ diyerek başlayın.

Eylemi Paylaş:
111 2