Barışçıl Aktivist Ömür Boyu Hapse Mahkum Edildi

Çin'in önde gelen akademisyenlerinden Profesör İlham Tohti, ülkedeki etnik halklar arasında köprü kurmak için hiç yorulmadan mücadele etti. Yazılarında ve derslerinde her zaman şiddete karşı çıktı ve dayanışmayı teşvik etti. Hükümetin Uygurlara yönelik ayrımcı uygulamalarını da eleştiren ve kendisi de bir Uygur olan Tohti, 2014 yılında etnik nefreti körüklemekle suçlanarak ömür boyu hapse mahkum edildi.

İlham Tohti'nin derhal serbest bırakılması için bize katılın.

"İzlediğim yol başından beri onurlu ve barışçıl oldu. Sadece kaleme ve kağıda güvendim".

Bu sözler Çin'de etnik konulara dair görüşleriyle tanınan saygı değer bir akademisyen olan İlham Tohti'ye ait.

İlham Tohti Ocak 2014'te Pekin'deki evinden alınarak tutuklandı ve beş ay boyunca ailesine, arkadaşlarına nerede olduğu bilgisi verilmedi. On gün boyunca aç bırakıldı ve yirmi gün boyunca ayakları zincirlenerek kötü muamele gördü. Eylül 2014'te etnik nefreti körüklemekle suçlanarak ömür boyu hapse mahkum edildi.

İlham Tohti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden gelen bir Uygur. Çin'de Uygurlar yaygın bir şekilde ayrımcılığa uğruyor. Sincan Bölgesi'nde son yıllarda etnik gruplar arasındaki gerilim ve şiddet olaylarında da artış oldu.

İlham Tohti şiddete her zaman karşı çıkarak halklar arasında köprü kurmak ve dayanışmayı teşvik etmek için hiç yorulmadan mücadele etti. Yazılarında ve derslerinde hükümetin Uygurlara yönelik ayrımcı uygulamalarına vurgu yaptı.

Ömür boyu hapse mahkum edilen İlham Tohti, Çin hükümetinin etnik azınlıklara yönelik politikalarını barışçıl bir şekilde eleştirdiği için cezalandırılıyor.

Dilekçemizi imzalayarak ya da Cezaevi Yönetimi'ne yazarak İlham Tohti'nin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmasını talep edin.

Mektuplarınızı aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz. 

Cezaevi Müdürü Fan Jun

Prison Administration Bureau of Xinjiang Uighur Autonomous Region

No.626 Xinquanjie, Tianshanqu

Urumqi, Xinjiang Uighur Autonomous Region

People’s Republic of China

Postal code: 830002

Dayanışma Mesajları Gönderin

Serbest bırakılmasını talep ettiğinizi kendisine söylemek üzere İlham Tohti'ye bir mektup yazabilir ya da kartpostal gönderebilirsiniz. Çin yetkililerine dünya tarafından izlendiklerini mesajlarınızla gösterin.

Xinjiang Uighur Autonomous Region No. 1 Prison

No. 215 Hebei Donglu

Urumqi, Xinjiang Uighur Autonomous Region

People’s Republic of China

Postal code: 830013

1287 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2