Aşık Oldukları İçin Dövüldüler

Yunanistan’da, kimliğiniz ve kime aşık olduğunuz sokakta şiddete uğramanıza neden olabilir. Kostas ve erkek arkadaşı Ağustos 2014’te Atina’da homofobik ve ırkçı bir grubun saldırısına uğradılar ve feci şekilde dövüldüler. Aradan bir yıl geçti fakat saldırganlar hala belirlenmedi ve cezalandırılmadı. Kostas’ın mülteci olan sevgilisi Mart 2015’te bir kez daha ırkçı bir saldırıya uğradı. Her ikisi de hayatlarından endişe ederek yaşıyorlar.

Yunanistan’da lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslere (LGBTİ) yönelik rapor edilen saldırılar 2014’ten bu yana ikiye katlandı. Ülkede ırkçı saldırılar hala önemli bir sorun.

Yetkililer nefret suçlarını tam anlamıyla soruşturmada ve mağdurları korumada başarısız. Eşcinsel ilişkilerin ve cinsiyet kimliğinin resmi bir şekilde tanınmamış olması LGBTİ’leri daha da korumasız bırakıyor. Kostas “hükümet, bizi tanımayı reddederek bu tür saldırıları onaylıyor” diyor ve ekliyor “sanki biz hiç yokmuşuz gibi…”.

Yunanistan’da nefret suçlarının kapsamlı bir şekilde soruşturulması ve saldırganların adalet önüne çıkarılması için dilekçemizi imzalayın.

335 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2