16 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi derhal serbest bırakılsın

16 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi, “Filistinli Rosa Parks” olarak anılıyor. Ahed ve ailesi, seneler boyunca İsrail işgaline cesaretle karşı koydu. Fakat şimdi Ahed, İsrailli askerlerle yaşadığı bir tartışma nedeniyle 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

15 Aralık’ta Ahed Tamimi ve ailesi, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto ediyordu. Olayların akışı korkunç bir şekilde değişti ve Ahed’in 14 yaşındaki kuzeni Muhammed, bir İsrail askeri tarafından yakın mesafeden başından vuruldu. Muhammed, başına isabet eden plastik merminin çıkarılması için kafatasının bir kısmının alınması gereken ağır bir ameliyat geçirdi.

O günün ilerleyen saatlerinde Ahed de evlerinin bahçesine giren İsrailli askerlerle yüz yüze geldi. İnternet üzerinde yayımlandığı günden itibaren yaygınlaşan video görüntüleri, silahsız genç kızın koruyucu donanıma sahip ve silahlı iki İsrailli askere tokat ve tekme atarak askerleri ittiğini gösteriyor. Ahed’in kendilerine doğru ilerlemesini kolayca durduran askerlere yönelik genç kızın hiçbir gerçek tehdit oluşturmadığı açıkça görülüyor. Buna rağmen Ahed 10 yıl hapis cezasına mahkum edilebilir – bu da tamamıyla orantısız bir ceza.

19 Aralık’ta İsrail askerleri Ahed’in evine gece baskını düzenledi. Ahed tutuklandı ve şu an ağır saldırıda bulunmak, askerleri görevlerini yapmaktan alıkoymak ve tahrik etmekle suçlanıyor.

Ahed, gözaltında bazıları gece yapılan saldırgan sorgulamalara ve ailesine yönelik tehditlere maruz kaldı. Ahed, İsrail askeri mahkemesinin çocuklarla ilgili bölümünde yargılanacak – hızla ve etkili bir biçimde harekete geçmeliyiz.

Ahed Tamimi, 16 yaşındaki bir çocuğu gözaltında tutmayı sürdürmeyi haklı çıkaracak hiçbir şey yapmadı. Ahed, İsrail cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde tutulan neredeyse 350 Filistinli çocuktan biri.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu üzerinde küresel bir baskı oluşturmamız için siz de destek olun.

#FreeAhedTamimi!

1117 İMZA İMZALA
Eylemi Paylaş:
111 2