16 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi derhal serbest bırakılsın

16 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi, “Filistinli Rosa Parks” olarak anılıyor. Ailesiyle birlikte senelerce İsrail işgaline cesaretle karşı koyan Ahed, sekiz ay hapis cezasına mahkum edildi –serbest bırakılması için hemen şimdi çağrıda bulunun.

15 Aralık’ta Ahed Tamimi ve ailesi, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto ediyordu. Olayların akışı korkunç bir şekilde değişti ve Ahed’in 14 yaşındaki kuzeni Muhammed, bir İsrail askeri tarafından yakın mesafeden başından vuruldu. Muhammed, başına isabet eden plastik merminin çıkarılması için kafatasının bir kısmının alınması gereken ağır bir ameliyat geçirdi.

O günün ilerleyen saatlerinde Ahed de evlerinin bahçesine giren İsrailli askerlerle yüz yüze geldi. İnternet üzerinde yayımlandığı günden itibaren yaygınlaşan video görüntüleri, silahsız genç kızın koruyucu donanıma sahip ve silahlı iki İsrailli askere tokat ve tekme atarak askerleri ittiğini gösteriyor. Ahed’in kendilerine doğru ilerlemesini kolayca durduran askerlere yönelik genç kızın hiçbir gerçek tehdit oluşturmadığı açıkça görülüyor.

Video görüntülerinin yaygınlaşması sonrasında tutuklanan ve cezaevine konan genç aktivist, 21 Mart’ta sekiz ay hapis cezasına mahkum edildi. Ahed’in eylemleriyle tamamen orantısız olan bu ceza, İsrail işgali altındaki Filistinlilerin yaşadığı insan hakları ihlallerine karşı durma cesareti gösteren herkese gözdağı verme girişimidir.

Ancak Ahed, İsrail cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde tutulan 350 civarında Filistinli çocuktan sadece biri. Her yıl yüzlerce Filistinli çocuk, İsrail askeri mahkemelerinin çocuklarla ilgili bölümünde yargılanıyor. Tutuklanan çocuklar sistematik olarak haklarından mahrum bırakılıyor ve tehditler, göz bağlama ve sert sorgulamaların yanı sıra bazı durumlarda bedensel şiddet de dahil olmak üzere kötü muameleye maruz bırakılıyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu üzerinde küresel bir baskı oluşturmamız için siz de destek olun.

  • Sekiz ay hapis cezasına mahkum edilen 16 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi’yi derhal serbest bırakmalıdır.
  • İstisnai durumlar dışında Filistinli çocukların gözaltı veya hapis cezasına maruz kalmamasını güvence altına almalıdır.

 

#FreeAhedTamimi!

1286 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2