Filistin: 70 yıllık yurtsuzluk son bulmalı!

“…evlerine geri dönmek ve komşularıyla birlikte huzur içinde yaşamak isteyen mültecilerin evlerine geri dönmesine uygulanabilir en kısa zamanda izin verilmeli… geri dönmeyi tercih etmeyenlere ise mülklerine ve mülklerinin kaybına veya gördüğü hasara karşılık tazminat ödenmelidir.”
- Filistin’deki durum üzerine BM Genel Kurulunun 194 Sayılı Kararı, Aralık 1948

2018, 1948’de bir yıl boyunca süren ve İsrail’in kurulmasıyla sonuçlanan savaşta 700.000’in üzerinde Filistinlinin evlerinden, köylerinden ve şehirlerinden zorla çıkarılmasının ve yerinden edilmesinin 70. yılıdır. O tarihten beri, Filistinlilerin Arapça isimlendirdiği haliyle Nakba (felaket), Filistinlilerin kolektif bilincinde sonu gelmeyen bir mülksüzleşme hikayesi olarak durur.

Nakba’nın 70. yılını doldurmasının ardından, siz de Türkiye'deki yetkilileri Filistinlilerin geri dönüş hakkı konusunda daha aktif çalışmaya ve Ürdün, Suriye, Lübnan ve İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki mültecilerin, yardım fonlarının kesilmesi ve bölgede artan çatışmalarla hayat şartlarının daha da zorlaştığı, kuşaklardır devam eden yerinden olmuşluk haline bir sürdürülebilir bir çözüm bulunamaması konusunda daha fazlasını yapmaya davet edin. Kampanyaya katılın.

703 İMZA İMZALA
Eylemi Paylaş:
111 2