Filistin: 70 yıllık yurtsuzluk son bulmalı!

1948’de bir yıl boyunca süren ve İsrail’in kurulmasıyla sonuçlanan savaşta 700.000’in üzerinde Filistinli evlerinden, köylerinden ve şehirlerinden zorla çıkarıldı ve yerinden edildi. Filistinliler bu olayı "Nakba" (felaket) olarak anıyorlar. Sonrasında da devam eden zorla yerinden edilmelerin ardından bugün 5.2 milyon Filistinli yurtlarından uzakta yaşıyor. En az 1.5 milyon Filistinli hala mülteci kamplarında yaşıyor.

Nakba’nın 70. yılını doldurmasının ardından, siz de Türkiye'deki yetkilileri Filistinlilerin geri dönüş hakkı konusunda daha aktif çalışmaya davet edin. Ürdün, Suriye, Lübnan ve İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki mültecilerin yardım fonlarının kesilmesi, bölgede artan çatışmalarla hayat şartlarının daha da zorlaşması ve kuşaklardır devam eden yerinden olmuşluk haline bir sürdürülebilir bir çözüm bulunamaması sorunlarına çözüm için daha fazlasını yapmalarını talep edin. Kampanyaya katılın.

 

“…evlerine geri dönmek ve komşularıyla birlikte huzur içinde yaşamak isteyen mültecilerin evlerine geri dönmesine uygulanabilir en kısa zamanda izin verilmeli… geri dönmeyi tercih etmeyenlere ise mülklerine ve mülklerinin kaybına veya gördüğü hasara karşılık tazminat ödenmelidir.”
- Filistin’deki durum üzerine BM Genel Kurulunun 194 Sayılı Kararı, Aralık 1948

1210 İMZA SONA ERDİ
Eylemi Paylaş:
111 2