Doktor Tun Aung Sonunda Serbest Bırakıldı

Düşünce mahkumu Doktor Tun Aung, nihayet Myanmar’daki cezaevinden tahliye oldu ve yeniden ailesiyle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doktor Aung, Maungdaw şehrinin Rakhine bölgesindeki Budistler ile Rohingya bölgesindeki Müslümanlar arasında başlayan ayaklanmanın ardından, Haziran 2012 tarihinde tutuklanmıştı.

Bağımsız tanıklar, Doktor Aung’un ayaklanma sırasında kalabalığı yatıştırmak için aktif bir rol oynadığını ve bu sırada şiddete karışmadığını söylemişti. Buna rağmen, ayaklanmayı teşvik etmekle ve diğer suçlarla suçlanmıştı.

Tutuklandıktan sonra Doktor Aung kimseyle görüştürülmemiş, kendi seçtiği bir avukata erişiminin engellenmiş, mahkeme öncesinde atanan avukatla özel görüşmeler yapmasına izin verilmemiş ve rahatsızlığına rağmen gereken sağlık hizmeti sağlanmamıştı. Adil olmayan bir yargılama sonunda Doktor Aung’a 11 yıl hapis cezası verilmiş, bu hapis cezası, savcının kararı temyiz etmesinden sonra 17 yıla çıkmıştı.

Sesiniz etkili oldu

Ekim 2012 tarihinde, Uluslararası Af Örgütü Doktor Aung’u düşünce mahkumu ilan etti. Davası, 2013 yılında yürütülen “Haklar İçin Yaz” kampanyasına seçildi.

Uluslararası Af Örgütü olarak yetkililere, Dr. Tun Aung’un kimseyle görüştürülmemesi, kendi seçtiği bir avukata erişiminin engellenmesi ve mahkeme öncesinde atanan avukatla özel görüşmeler yapmasına izin verilmemesi konularındaki endişelerimizi belirterek, Dr. Tun Aung’un cezaevinde kaldığı süre boyunca bir an önce ihtiyacı olan tıbbi bakıma erişimini sağlamaları için çağrıda bulunduk.

Myanmar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, Uluslararası Af Örgütü destekçilerinden aldıkları mektupların Doktor Aung’un davasına daha detaylı bakmalarını sağladığını söyledi.

2014 yılında, kampanyamıza desteğiniz sayesinde, Doktor Aung için ciddi bir ceza indirimine gidildi.

Ve, 19 Ocak 2015 tarihinde Myanmar’ın en büyük şehrinde bulunan Insein Cezaevi’nde kalan Doktor Aung sonunda serbest bırakıldı.

 

111 2