Chelsea Manning Serbest Bırakılacak

Görevi bırakmasına bir haftadan az bir süre kala ABD Başkanı Obama, dün (17 Ocak 2017) Chelsea Manning'in cezasını hafifletti. Manning, ABD Ordusu'nun olası uluslararası hukuk ve insan hakkı ihlallerine işaret eden bilgileri açıkladıktan sonra maksimum güvenlikli cezaevinde 35 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Konuyla ilgili konuşan Uluslararası Af Örgütü ABD Direktörü Margaret Huang, "Chelsea Manning ciddi ihlalleri ifşa etti ve bunun sonucunda kendi insan hakları yıllarca ABD hükümeti tarafından ihlal edildi" dedi.

Huang sözlerine şöyle devam etti: "Başkan Obama, Manning'in cezasını hafifletmekte haklı, fakat bu gecikmiş bir karar. Manning'in ortaya çıkardığı bilgilerde ismi geçtiği iddia edilenler hala adalete teslim edilmemişken, kendisinin cezaevinde yıllarca kalmış olması kabul edilemez."

Uluslararası Af Örgütü'nün Amerika Kıtası Direktörü Erika Guevara-Rosas ise şöyle konuştu: "ABD hükümeti, bilgiyi ileteni cezalandırmaktansa, sızıntılarla ortaya çıkan insan hakkı ihlallerini soruşturmada ve cezai sorumluluğu olduğundan şüphe edilen herkesi adli yargılamalarla adalet önüne çıkarmada ciddi olduğunu göstererek dünyaya güçlü bir sinyal gönderebilir."

Manning, duruşmadaki usül meseleleri nedeniyle kamu yararı adına hareket ettiğine dair kanıt sunamadı ve yargılanmadan önce 11 ay boyunca tutuklu kaldı. Bu BM İşkence Özel Raportörü tarafından zalimane, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele olarak addedildi. Manning cezasını çekerken gerçekleştirdiği intihar girişimi sonrasında tecrit hücresine konuldu. Buna ek olarak, cezasını takiben cinsiyet geçişine başlayan Manning, cezaevinde bulunduğu sırada çeşitli noktalarda cinsiyet kimliğine ilişkin kritik ve uygun tedaviden mahrum bırakılmıştır.

Manning'in 35 yıllık cezası, cinayet, tecavüz ve savaş suçlarından ve gizli belgeleri kamuya açıklamaktan mahkum olan ordunun diğer üyelerinin aldığı cezalardan daha fazlaydı. 

Chelsea Manning'in serbest bırakılması için dünya çapında yürüttüğümüz imza kampanyasına katılan herkese teşekkür ederiz. 

111 2